Wydział Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej
Sytuacja kryzysowa jest to sytuacja wpływająca negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków
Wydział wykonuje zadania Prezydenta Miasta w zakresie przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem miasta na wypadek sytuacji kryzysowej, określone art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 o zarządzaniu kryzysowym oraz ustawach o stanach nadzwyczajnych (stan klęski żywiołowej, stan wyjątkowy, stan wojenny).
Do Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej (ZKOC) należą:
1) zadania gminy w zakresie:
- ochrony przeciwpowodziowej miasta, w tym opracowanie, wdrożenie i aktualizacja „Planu operacyjnego ochrony przed powodzią dla miasta Legnicy”, organizacja i utrzymanie miejskiego magazynu przeciwpowodziowego;
- porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, w tym kontrola bezpieczeństwa imprez masowych i wydawanie decyzji administracyjnych wynikających z ustaw: o bezpieczeństwie imprez masowych oraz Prawo o zgromadzeniach.
2) zadania gminy i powiatu w zakresie:
- zarządzania kryzysowego, w tym opracowanie, wdrożenie i aktualizacja „Powiatowego Planu Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy” oraz koordynacja pracy i obsługa administracyjno – biurowa Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy.
- organizowania i przeprowadzania rejestracji i kwalifikacji wojskowej, przygotowania i prowadzenia akcji kurierskiej w razie mobilizacji i wojny, nakładania w formie decyzji administracyjnych świadczeń osobistych i rzeczowych, przygotowywania planów i organizowanie szkolenia obronnego.
3) zadania powiatu w zakresie:
- porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli w zakresie obsługi administracyjno – biurowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, koordynacji pracy Rady Programu „Porozumienie dla bezpieczeństwa Legnicy” oraz obsługi administracyjno – biurowej Rady Programu, współpracy z powiatowymi inspekcjami i strażami w zakresie wynikającym z zadań wydziału;
- obronności w zakresie opracowania wdrożenia i aktualizacji „Planu operacyjnego funkcjonowania miasta Legnicy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.
Ważne!
Wszystkie Plany operacyjne opracowywane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Urzędu miasta Legnicy, będące dokumentami jawnymi, są do wglądu w wersji papierowej, w siedzibie Wydziału przy Al. Rzeczypospolitej 3 w Legnicy.
Na wniosek udostępnia się fragmenty Planów, dotyczące informacji ogólnych oraz działalności Gminy Legnica, na potrzeby prac naukowych i opracowań szkolnych.
O informacje zawarte w Planach odnoszące się do sił, środków, procedur i zasad postępowania, uzyskane od jednostek wiodących i uczestniczących w układzie zagrożeń należy wnioskować do tych jednostek.
Jednostki wiodące w układzie zagrożeń:
1. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej:
- pożary;
- katastrofy w ruchu lądowym;
- katastrofy budowlane;
- skażenie chemiczne;
- silne wiatry, nawalne deszcze, gradobicia.
2. Komenda Miejska Policji:
- zagrożenia bezpieczeństwa publicznego;
- akty terroru.
3. Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej O/Wrocław, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Dyrektor Zarządu Zlewni w Legnicy - Susza, upał.
4. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy - Epidemie i bioterroryzm.
5. Powiatowy Inspektorat Weterynarii Legnica - Epizootie
6. Zarząd Dróg Miejskich - Intensywne opady śniegu, silne mrozy
7. Tauron S.A. - Awarie techniczne systemu energetycznego.
8. Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. - Awarie techniczne sieci gazowej.
9. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy S.A. - Awarie techniczne sieci ciepłownicznej.
10. Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. - Awarie techniczne zasilania w wodę.